خبرگزاری لالی آنلاین
طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
 • اخبار نماینده
 • اخبار نماز جمعه
 • اخبار فرهنگی
 • جامعه بختیاری
 • اخبار روستاها
 • بسته خبری محرمانه
 • دفاع مقدس
 • کد خبر : 22550
 • تعداد نظرات : 0 نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۲ دی, ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۲
 •   

  ناگفته های واقعه کشتار مردم شهرستان لالی توسط ساواک ۲۱ دی سال ۵۷

  به گزارش خبرگزاری لالی آنلاین،عکاس واقعه 21 دی شهرستان لالی گفت: از اینکه عکس هایی از کشتار مردم توسط نظامیان گرفته بودم، خوشحال بودم چون می دانستم به این وسیله سند رشادت و شهادت آنها برای آیندگان ثبت شده است.

  به گزارش خبرگزاری لالی آنلاین،عکاس واقعه ۲۱ دی شهرستان لالی گفت: از اینکه عکس هایی از کشتار مردم توسط نظامیان گرفته بودم، خوشحال بودم چون می دانستم به این وسیله سند رشادت و شهادت آنها برای آیندگان ثبت شده است.

  یوسف حاجی پور عکاس واقعه ۲۱ دی شهرستان لالی با بیان مطلب فوق در مورد زمینه های این واقعه تاریخی گفت: بافت شهرستان لالی در زمان شرکت نفت شکل گرفته بود و در پی تعطیلی کارگاههای شرکت نفت آب لوله کشی، گاز و در پایان برق شهر قطع و شهر تبدیل به روستای خاموشی شده بود. طبیعی است مردم از عملکرد رِژیم ناراضی بودند و پیام امام(ره) توانسته بود مردم را نسبت آینده امیدوار کند.

  وی افزود: تعدادی از بچه ها صبح آن روز به در مغازه پدرم آمده و از من خواستند مغازه را تعطیل کنم و به همراه آنها به تظاهرات بروم، من نیز موقعیت را مغتنم دانسته و دوربین را آماده کردم و به همراه آنها به راه افتادم.

  حاجی پور اظهار داشت: هرچند گروهک هایی از دیرباز فعالیت های انقلابی خود را در شهر لالی پیگیری می کردند ولی حرارت پیام امام خمینی چیز دیگری بود؛ آن روز تمام بازار شهر تعطیل شده بود، مردم جلوی میدان «معلم» امروز جمع شده و شعار مرگ بر شاه را سر داده بودند.

  یوسف حاجی پور درباره چگونگی ورود نیروهای ژاندارمری وقت به صحنه درگیری با تظاهرات کنندگان گفت: وقتی که خبر راهپیمایی و تظاهرات بچه ها به پاسگاه ژاندارمری رسید، رئیس وقت ژِاندارمی به نام گروهبان «دباغ»  جهت برتری موقعیت، از فرصت پیش آمده استفاده کرده، سربازان و کادر درجه داری را مسلح نموده و وارد میدان شهر کرد.

  حاجی پور گفت: هنگامی که نیروهای ژاندارمری از راه رسیدند من در حال عکس گرفتن از مردم بودم. نیروهای ژاندارمری درست در مقابل جمعیت در حال پیاده شدن و مسلح کردن اسلحه های خود بودند. در همین فرصت خودم را به کناره میدان رساندم و از کمپرسی پارک شده ای استفاده کردم و بر بالای آن رفتم تا بر میدان مسلط باشم.

  یوسف حاجی پور در ادامه افزود: خودم هم نمی دانم چگونه و چه چیزی من را به سمت این جایگاه امن سوق داد. بر بالای میدان مستقر شده بودم و نیروهای ژاندارمری از چند قدمی من رد می شدند ولی به دلیل ارتفاع کمپرسی اصلا متوجه عکس گرفتن من نبودند، بعد از عبور نیروهای ژاندارمری من دقیقا پشت سر آنها قرار گرفتم و به دلیل شلوغی و هیاهوی موجود توانستم از زوایای مختلف این واقعه عکس بگیرم.

  وی اظهار داشت: بعد از چاپ عکس ها، می دانستم سند محکومیت ژاندارمری را در دست دارم و از این که خون شهدایمان پایمال نشده، خوشحال بودم و امیدوار بودم که سند رشادت و شهادت آنها برای آیندگان ثبت شده است.

  وی در پایان دلیل عدم انعکاس عکس ها را محرومیت منطقه و عدم پوشش رسانه های ملی و استانی دانست و گفت: من شخصاً عکس ها را به اهواز و تهران و شوشتر فرستادم ولی هیچ کس روی آنها مانوری نداد. هیچ رسانه ای تاکنون واقعه ۲۱ دی ماه لالی را آنگونه که باید پوشش نداده است و این هم جزو محرومیت های منطقه است که سوابق انقلابی مردمش مطرح نمی شود.

  برچسب ها :