خبرگزاری لالی آنلاین
طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
 • اخبار نماینده
 • اخبار نماز جمعه
 • اخبار فرهنگی
 • جامعه بختیاری
 • اخبار روستاها
 • بسته خبری محرمانه
 • دفاع مقدس
 • کد خبر : 11964
 • تعداد نظرات : 0 نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۱ فروردین, ۱۳۹۶ - ۰۸:۲۶
 •   

  پل کابلی شهدای لالی طرح برگزیده سال ۹۲ و سوژه مورد بحث در نشست دانشگاه و صنعت در پایتخت +تصاویر

  به گزارش خبرگزاری لالی آنلاین،نشست دانشجویی ارتباط صنعت و دانشگاه و راهکارهای آن در دانشگاه علم صنعت ایران با حضور وزیر راه و مسکن و شهرسازی دولت دهم دکتر علی نیکزاد فارغ التحصیل دانشگاه علم و صنعت و مدیر عامل شرکت توسعه ساختمان تدبیر برگزار شد.

  به گزارش خبرگزاری لالی آنلاین،در ابتدای این نشست راهکاری های مناسبی از سوی دکتر نیکزاد جهت موفقیت مهندیسن داخلی در صنعت کشور ارایه شد که با تایید دیگر مهمانان همراه بود .
  وزیر راه و مسکن و شهر سازی دولت دهم خاطر نشان کرد:
  با وجود مناطق مهم و توسعه یافته صنعتی که در سالهای اخیر به بهره برداری رسید. توانستیم که پیشرفت زیادی در بالا بردن سطح همکاری دانشجویان و صنعت کشور ایجاد کنیم .
  که کارنامه اجرایی درخشان خود به عنوان دانشجوی فارغ التحصیل دانشگاه در سمت وزارت راه و مسکن و شهرسازی در دولت دکتر محمود احمدی نژاد مهر تاییدی بر این موضوع بود.

  در نشستی که به منظور راهکارهای ارتباط دانشگاه و صنعت به میزبانی دانشگاه علم و صنعت برگزار شد ،از چندین طرح ملی در دولت دهم هم گزارش هایی ارایه شد که از بین این طرحا یک طرح بیش از سایر طرحها دید مهندسین و دانشجویان را به خود معطوف کرد.

  طرح ملی پل کابلی شهدا شهرستان لالی

  پس از مشاهده و بررسی این طرح موفق در حالی که دانشجویان و مهمانان شرکت کننده در این نشست نظر به خارجی بودن این پل داشتند ،پس از خواندن شناسنامه پل توسط مهندس داراب یوسفی گزارشی ارایه شد که متن گزارش بدین صورت است که:

  مهندس یوسفی در ابتدا ضمن تقدیر و تشکر از دکتر علی نیکزاد وزیر موفق و دلسوز دولت دهم ، از زحمات و تلاش های بی دریغ رییس جمهور دولت دهم دکتر محمود احمدی نژاد جهت توسعه مناطق بختیاری نشین جنوب تشکر کرد

  مهندس یوسفی ادامه داد:
  شهرستان لالی یکی از مناطق توسعه نیافته و محروم استان خوزستان با وجود استعداد های فروان صنعتی_کشاورزی _تفریحی _تاریخیو گردشگری به حساب می آید منطقه ای محروم به کانون درحال توسعه تبدیل شد. شهرستان لالی واقع در شمال استان خوزستان که تا یک دهه قبل به عنوان یکی از مناطق محروم کشور از آن یاد می شد در پرتوتلاشهای دولت دکتر احمدی نژاد اکنون به عنوان یکی از مناطق و کانونهای در حال توسعه استان خوزستان رخ نمایان کرده است.
  که متاسفانه در دولت یازدهم هیچ گونه تلاشی جهت ادمه فعالیت های اجرایی دولت برای توسعه کشاورزی و صنعتی … مردم نشد.

  پل شهداي لالي واقع در شمال شرق خوزستان و در همسایگی با استان چهارمحال بختیاری از جمله پروژه‌هاي جانبي طرح سد و نيروگاه گتوند عليا محسوب مي‌شود كه با ۴۶۰ متر طول، ۷۵ متر ارتفاع پايه‌ها و ۶۸ ارتفاع پايلون‌ها، داراي ۵/۱۳ عرض سواره‌رو و ۲ متر عرض براي عبور لوله‌هاي نفت و گاز است / براي اجراي بزرگترين پل كابلي كشور ۲۰ هزار مترمكعب بتن‌ريزي، ۱۹۷ تن كابل‌گذاري و حدود ۱۷۰۰ تن عرشه فلزي استفاده شده است
  این طرح یک طرح ملیست و در دولت دهم آغازو به اجرا در آمد ، که جهت رفاه حال ارتباطی و معیشیتی شهرستان های لالی مسجد سلیمان و گتوند علیا به حساب می آید.

  _گاز منطقه از جمله اهداف احداث اين پل بوده است.

  مهندس یوسفی عنوان کرد: با احداث اين پل امكان تامين گاز شهري براي مردم شهرستان فراهم شده است و مردم توانستند با وجود کانون جوش و خروش نفت و گاز پس از صد سال از نعمت گاز بهره‌مند شدند؛ همچنين با ساخت اين پل و استفاده از آب درياچه سد گتوند آب شرب باكيفيت بالايي براي مردم لالي تامين شد و ميزان ظرفيت آب شرب اين شهرستان افزايش یافت.

  زمين‌هاي كشاورزي كه در مسير رودخانه گتوند قرار گرفته و به‌صورت ديم آبياري مي‌شوند با استفاده از آب درياچه سد گتوند آبياري قطره‌اي شد در همین راستا با آبگيري سد گتوند _شهرستان لالي_ به شهري ساحلي تبديل شده ایست که برای سرمایه گزاری در دولت فعلی مکان مناسبی جهت رشد کشاورزی و صنعتی به شمار آمده است که هیچ گونه دعوت و تشویقی بنا بر فعالیت اجرایی چه از طرف دولت و چه از سوی سرمایه گزاران بخش خصوصی مشاهده نشد با وجود اینکه نزدیک به ۲۰تا ۲۵ كيلومتر ساحل پيدا کرده است.
  زمین های کشاورزی شهرستان با اینکه هیچ گونه نیازی به ذهکشی نخواهند داشت بعد از گذشت سالها هنوز دیمی کشت میشوند. که اگر مجوز برداشت اب برای این شهرستان صادر میشد بدون شک اکنون یکی از قطب های کشت صیفی جات و گندم کشور میشد.
  و باز هم این راهکار یک راهکار موفق و آینده نگر برای ارتباط دانشجویان بومی با صنعت بومی خواهد بود.

  که در دولت جدید امید مردم برای صدور مجوز برداشت آب به ناامیدی و بی تدبیری انجامید. و جوانان این شهرستان مجبور به ترک دیار و مهاجرت به دیگر شهرها و استانها شده اند.

  مهندس یوسفی با بيان اين‌كه پل بزرگ لالي با استفاده از نيروها و مهندسان داخلي ساخته شده است افزود :
  در اين پل ۳۶۵۰ تن آرماتور، حدود ۱۷۰ تن كابل نگهدارنده و ۳۰ هزار مترمكعب بتن به‌كار رفته است. در حال حاضر پل ارتباطی شهرستان با مرکز استان و دیگر شهر های استان خوزستان بشمار می آید.

  یوسفی ادامه داد: اعتبار تخصيص يافته به پل لالي ۱۸ ميليارد و ۴۰۰ ميليون تومان بوده كه ۳۰ درصد بيش از اين اعتبار، براي ساخت پل صرف شده است.

  که توجه نکردن مهندسین به وضعیت اقلیمی و کوچ عشایر استان در حال حاضر مشکلیست که باید رفع شود. در طراحی تونلهای منتهي به پل توجهي به ويژگي هاي محيطي منطقه نشد ، بنحوی که تونل هاي منتهي به پل، تنها امکان عبور اتومبيل ها را دارند و هم اكنون عشاير شهرستانهای لالی و مسجدسلیمان در هنگام عبور از اين تونل ها در معرض انواع صدمات مالي و جاني قرار دارند؛ ضمن اينكه حادثه خيزي مسير را نيز افزايش مي دهند.
  با توجه به موضوع نشست که ارایه راهکارهای موفق در ارتباط دانشجویان با صنعت کشور است.راهکار شایان ذکر در این طرح به کار گرفتن مهندسین بومی در طرح های عمرانی و صنعتی در هر منطقه ای از کشور خواهد بود.

   

  برچسب ها :